Evidence údajů o skutečných majitelích

Dne 1. 1. 2018 nabyla účinnosti novela zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob a o evidenci svěřenských fondů, která zavádí povinnost každé zapsané právnické osoby a každého zapsaného svěřenského fondu, evidovat údaje o svých skutečných majitelích. K tomuto účelu byla zřízena evidence údajů o skutečném majiteli, jakožto informační systém veřejné správy.

Skutečným majitelem se dle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (tzv. AML zákon) rozumí fyzická osoba, která má fakticky nebo právně možnost vykonávat přímo nebo nepřímo rozhodující vliv v právnické osobě, svěřenském fondu nebo v jiném právním uspořádání bez právní osobnosti.

Povinnost zápisu údajů o skutečném majiteli musí právnické osoby zapsané do obchodního rejstříku splnit do 1. ledna 2019. Ostatní právnické osoby zapsané do dalších veřejných rejstříků, včetně svěřenských fondů zapsaných do evidence svěřenských fondů, mají lhůtu prodlouženou do 1. ledna 2021. Se včasným splněním této povinnosti jde ruku v ruce i osvobození od soudního poplatku. Osoby, kterým se zápis skutečného majitele nepodaří uskutečnit do uvedeného data, jsou při pozdějším zápisu povinny uhradit soudní poplatek ve výši 1000,- Kč.

Samotný zápis provede místně příslušný rejstříkový soud, tedy krajský soud, v jehož obvodu je obecný soud zapisované osoby, a to na základě návrhu podaného výlučně ve formě elektronicky vyplněného formuláře, ke kterému je třeba doložit listiny o skutečnostech, které mají být zapsány. Především tedy listiny dokládající pozici skutečného majitele. Druhou možností je zápis notářem.

Do evidence skutečných majitelů se zapisují jednak identifikační údaje skutečného majitele, jako jsou jméno, datum narození či státní příslušnost a rovněž je třeba zapsat údaje, které určují, na čem je pozice skutečného majitele založena, např. tedy podíl na hlasovacích právech.

Je nutno podotknout, že okamžikem zápisu se tyto údaje nestávají veřejně dostupnými, neboť evidence není veřejným rejstříkem. Výpis z evidence tak může získat pouze osoba v této evidenci zapsaná. V omezeném rozsahu případně také ten, kdo prokáže zájem např. v souvislosti s předcházením trestným činům podílnictví, či legalizace výnosů z trestné činnosti. Dálkový přístup k údajům se pak umožní např. soudům pro účely soudních řízení, orgánům činným v trestním řízení, správcům daně, České národní bance, Národnímu bezpečnostnímu úřadu, Nejvyššímu kontrolnímu úřadu, Ministerstvu vnitra aj.

Přestože právní řád v současné době nestanovuje žádné přímé sankce za nesplnění povinnosti zapsat požadované údaje do evidence, tato nečinnost dané právnické osoby může mít dalekosáhlé praktické dopady. Těmi jsou například možnost odmítnutí uskutečnění obchodu s takovou osobou ze strany povinné osoby (např. banka, pojišťovna) v případě, že v rámci identifikace nebo kontroly právnické osoby uskutečňované dle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu bude zjištěno, že skutečný majitel není evidován, a údaje a doklady o skutečném majiteli nebudou ani dodatečně doloženy.

Pokud potřebujete odbornou pomoc při zjišťování skutečného majitele, obstarávání listin k doložení jeho identity, či ve věcech návrhu na zápis, neváhejte se obrátit na naši advokátní kancelář, která Vám ráda pomůže.

Brno

Mgr.Pavol Riško
advokát ČAK č.10 604
Jakubská 2, 602 00 Brno
+420 775 569 715
office.brno@akrisko.cz

Bratislava

Mgr.Pavol Riško
advokát SAK č. 6 884
Pribinova 4, 811 09 Bratislava
+421 903 569 715
office.ba@akrisko.cz